Hoppa till sidans innehåll

Lysande insater på Baltic Junior Cup!

28 SEP 2011 00:58
Team South Sweden - ungdomar och juniorer från Blekinge, Halland och Skåne segrade i landskampen Baltic Junior Cup
  • Uppdaterad: 20 AUG 2018 22:08

Baltic Junior Cup arrangerades den gångna helgen av Falkenbergs OK. Team South Sweden tog hem totalsegern, sammanlagda tider från lördagens individuella tävlingar samt söndagens stafett ligger till grund för totala sluttiden.
Flera skånska löpare ingick i laget och stod för mycket bra prestationer.
Idividuellt har vi följande fina resultat av skånska deltagare
W 16  Jessica Nilsson 3.a
W 18 Frida Hedin Hjärnarp 5:a
          Julia Dahl Hjärnarp 6.a
M 18  Philip Pålsson Skåneslätten 3:a
W 20 Viktoria Ernstsson FK Göingarna 3:a
          Sanna Linsefors Lunds OK 6:a
M 20 Hugo Mattsson Skåneslättens OL 5:a
Dubbelseger till  Team South Sweden i söndagens stafett
Det var andralaget där Philip Pålsson och Julia Dahl ingick som segrande i söndagens stafett 
tvåa endast 32 sekunder efter kom Team South Swedens första lag och i det ingick Frida Hedin och Hugo Mattsson
 
Team South Sweden tog hem totalsegern
 
Baltic Cup team-competition 2011
 
1) South Sweden                1537 min
2) Team Latvia                   1649 min
3) Team Småland              1666 min
4) Team Lithuania            1685 min
5) Team Estonia                1704 min
6) Team South Finland  1704 min

Stort grattis till er som var där!
IMG_8105_lagbild
Team South Sweden
IMG_0759_Philip
Philip
IMG_8036_Hugo Mattson
Hugo

Skribent: Jakob Segerslätt

 

.:Tränare:.

AntonSjökvistLiten

 .:Våra Moderklubbar:.

RävetoftaRingsjö okSilva ok

.:Viktiga Hemsidor:.

eventor_clubpage_136x32

Sponsorerna som gör det möjligt!

Besök gärna deras hemsidor

Noname logga

 

Bilmånssons hemsida

 EVT

 

 

Besök 

 

besöksräknare
räknare

Postadress:
Skåneslättens OL - Orientering
Christina Segerslätt, Rosenhälls Gård 553
26873 Billeberga

Kontakt:
Tel: 0734341894
E-post: johan.jensen69@gmail...

Se all info